ثبت نام بیش از ۲۰۰ هزار زائر اربعین در سامانه سماح
سه شنبه 06 مهر 1395  
شناسهٔ خبر: 3780902 -
رئیس سازمان حج و زیارت از ثبت نام بیش از ۲۰۰ هزار زائر اربعین در سامانه سماح خبر داد.

به گزارش خبرگزاری مهر، درنشست شورای برنامه ریزی و هماهنگی بعثه مقام معظم رهبری و سازمان حج و زیارت که امروز به ریاست حجت الاسلام قاضی عسکر تشکیل شد، آخرین وضعیت ثبت نام از زائران اربعین حسینی و اقدامات صورت گرفته درخصوص زائران اعزامی به مراسم روحبخش دعای عرفه درعتبات عالیات بررسی شد.

نماینده ولی فقیه درامور حج وزیارت در این جلسه از موضوع اربعین به  عنوان موضوعی ملی یاد و تاکید کرد: همه موظفند برای برگزاری هرچه باشکوه تر کنگره عظیم اربعین فعالیت کنند و از هیچ تلاشی دریغ نورزند.

حجت الاسلام قاضی عسکر به اقدامات و برنامه ریزی های صورت گرفته در بعثه مقام معظم رهبری و سازمان حج و زیارت درسال گذشته برای برگزاری مراسم اربعین اشاره کرد و از سازمان حج وزیارت و کمیته آموزشی و فرهنگی ستاد مرکزی اربعین خواست که مسئولیت های خود در بخش های فرهنگی، آموزشی و هماهنگی های مربوط به اعزام را دنبال و اطلاع رسانی لازم را انجام دهند.

در ادامه این جلسه سعید اوحدی، رئیس سازمان حج و زیارت با اشاره به اینکه ستاد مرکزی اربعین امسال سامانه سماح را برای ثبت نام از زائران اربعین حسینی راه اندازی کرده است، گفت: تاکنون در این سامانه بیش از دویست هزار زائر اربعین ثبت نام کرده اند و پیش بینی می شود با توجه به فرارسیدن ماه محرم شاهد استقبال بیشتر زائران باشیم.

رئیس سازمان حج و زیارت با توجه به اینکه حدود ۴۵ روز تا آغاز پیاده روی اربعین حسینی باقیمانده است، لزوم سرعت بخشیدن به اجرای برنامه های پیش بینی شده برای خدمت رسانی به زائران در حوزه های اسکان، تغذیه، حمل و نقل و برگزاری موکب های مردمی که مسئولیت آن را کمیته های ستاد مرکزی اربعین عهده دار شده اند، خاطر نشان ساخت.

بر پایه این گزارش در این جلسه معاون حج، عمره و عتبات و مدیران کل حراست و عتبات عالیات سازمان حج وزیارت و نماینده این سازمان درعراق از اقدامات صورت گرفته درحوزه مسئولیت خود درخصوص مراسم اربعین گزارش دادند و حجت الاسلام و المسلمین احمدی مسئول کمیته فرهنگی و آموزشی ستاد مرکزی اربعین نیز فعالیت های این کمیته در استان های مختلف و تهران را تشریح کرد و اطلاع رسانی درحوزه های مختلف را ضروری خواند.

مسئول کمیته فرهنگی آموزشی ستاد مرکزی اربعین تاکید کرد: برای فرهنگ سازی از طریق صدا وسیما ، ائمه محترم جمعه و جماعات، سازمان تبلیغات اسلامی و هیئت های مذهبی تلاش های زیادی صورت گرفته و برای پخش حدود سه هزاردقیقه برنامه های آموزشی و فرهنگی از رادیو اربعین برنامه ریزی شده است.

این جلسه با گزارش ناصر خدرنژاد، مدیرعامل شرکت شمسا از نحوه خدمات رسانی به زائران اعزامی در دهه ذیحجه و برگزاری باشکوه مراسم روحبخش دعای عرفه در عتبات عالیات ادامه یافت.

وی از افزایش بیش از ۲ برابری تعداد زائران ایرانی اعزامی به مراسم عرفه خبر داد و گفت: فضای مراسم امسال متفاوت بود و با هماهنگی های صورت گرفته با طرف عراقی مراسم عرفه در کربلا و نجف بسیار خوب برگزار شد.

درپایان این جلسه حجت الاسلام قاضی عسکر از تلاش همه دست اندرکاران برگزاری دعای روحبخش عرفه تقدیر کرد و از مسئولان ذی ربط خواست که با مدیریت قوی در صحنه برای ایام محرم نیز که تعداد زائران بیشتری به عراق اعزام می شوند، برنامه ریزی کنند.

حجت السلام قاضی عسکر با توجه به برخی نواقص اجرایی گزارش شده تصریح کرد: با وجود شرایط ویژه عراق انتظار می رود با بکارگیری تجربیات دست اندرکاران حوزه عتبات از تکرار این گونه مشکلات جلوگیری و آموزش نیروها و نظارت بر فعالیت آنها مورد توجه جدی تری قرار گیرد.

دریافت اطلاعات...
مقالات
دریافت اطلاعات...